Zdravotní TV

Zařízení počítačového pracoviště s ohledem na správné sezení

Déledobé sezení je pro tělo, uzpůsobené především pro pestrý pohyb, velmi vyčerpávající. Jako první se zpravidla unaví záda, a to v oblasti šíje a beder, následně pak i oči, ruce a nohy.
Co vše je třeba vzít v úvahu, když si zařizujete počítačové pracoviště, aby vám vyhovovalo a co nejméně rušilo vaše soustředění na pracovní výkon?
Uvedeme zde některá doporučení týkající se vzájemných poměrů a vzdáleností, tedy výše, šíře či hloubky a sklonu jednotlivých pracovních či užitných ploch. Neexistuje však jednotná ideální vzdálenost, každý si musí své pracoviště upravit podle svých fyzických dispozic, prostorových možností i finančních prostředků.

Stůl

Typizovaný stůl má průměrnou výšku zpravidla mezi 70 - 80 cm, nejčastější bývá 72-4 cm. To je výška stolu vhodná pro umístění monitoru pro průměrně vysokého člověka (170 cm).
Klávesnice by však měla být umístěna níže. "Počítačový" stůl zpravidla mívá výsuvnou plochu na klávesnici a myš, nejčastěji o cca 8 cm níže, což je doporučená výška pro umístění klávesnice. Pro 170 cm vysokého člověka tedy cca 65 cm.
Stůl by měl být též dostatečně široký, aby se na něj pohodlně vešel monitor, a to i starší typ (např. velký CRT monitor). Jeho umístění na stole má umožnit dostatečnou vzdálenost od očí.
Některé stoly mají výšku nastavitelnou - pomocí pohyblivých postranic je možno nejen nastavit výši, ale i sklon pracovní plochy. Běžné kancelářské stoly však příliš variability co se týče výšky nenabízejí, takže pokud není možné vyměnit vám nevyhovující stůl, vyberte si k němu alespoň výškově nastavitelnou židli.

Židle

Pracovní židle má mít nastavitelnou výšku sedáku, příp. i sklon sedáku. Důležitá je též opěrka zad - má kopírovat tvar páteře, tedy podpírat alespoň bederní část páteře, lepší židle poskytují oporu celým zádům, tedy i části zad pod lopatkami. Opěrka zad by měla též umožňovat nastavení úhlu sklonu pro opření zad.
Dobrá židle má také opěrky předloktí s nastavitelnou výškou, aby umožnila podepření paží ohnutých v loktech v přibližně pravém či větším úhlu. Některé židle mívají i výškově nastavitelné zpevnění bederního prohnutí, příp. i zvláštní opěrku hlavy, opět výškově nastavitelnou.
Kvalitní židli můžete nastavit s ohledem na rozměry vašeho těla tak, aby vaše kyčelní, kolenní a hlezenní klouby nohou svíraly pravý úhel. Pohodlné je pak opření chodidel o stupátko nebo o malou stoličku pod stolem, u menších lidí se tak dá vyrovnat případná příliš vysoko umístěná deska stolu.
Pro obměnu sezení může sloužit klekačka nebo velký míč (dobře nahuštěný míč má umožnit sed při ohnutí kolen v pravém úhlu.)

Monitor

Vzdálenost obrazovky od hrany stolu není tak podstatná jako její umístění a vzdálenost od očí, má být nejméně 50 cm, pohodlnější je však vzdálenost větší, mezi 60 a 70 cm.
Střed obrazovky by měl být přesně před tělem, i malý úhyb vpravo/vlevo působí dlouhodobě přetěžování šíjové oblasti zad. Oči by se měly dívat do obrazovky pod úhlem alespoň 10 či více stupňů. Je nevhodné umísťovat obrazovku výše než je plocha stolu.

Klávesnice a myš

Poloha klávesnice vám musí umožnit při rovném sedu se vzpřímenými zády a uvolněnými rameny mít paže spuštěné volně dolů, a předloktí, zápěstí i dlaň mít v jedné rovině s plochou stolu. Klávesnice též má být umístěna rovnoběžně s hranou stolu přímo před tělem. Je dobré když je lehce nakloněna, cca 10 stupňů. Pro lepší oporu zápěstí je dobré umístit před klávesnici podlouhlou podložku pro zápěstí.
Poloha myši je zpravidla těsně vpravo či vlevo od klávesnice, nejlépe ve stejné výšce. Zápěstí má při pohybování s myší zůstat v prodloužení předloktí, nevytočené z této přímé osy. Také vzdálenost myši od klávesnice nemá být velká, aby se nezdvihalo rameno paže používající myš. Je dobré také střídat při práci s myší levou a pravou ruku. Aby se nemusela ruka při práci s myší zalamovat v zápěstí, je dobré podepřít ji měkčí podložkou, nejlépe gelovou.
Malá myš k notebooku je pro dlouhodobou práci méně vhodná, prsty ruky jsou obvykle více skrčeny a zápěstí je zalomené, aby se mohla ovládat tlačítka myši. Prsty položené na myš by ji měly lehce obejmout a přitom zůstat volně natažené, bez napětí ve svalech na hřbetní straně ruky.

Počítač

Velikost a tvar současných počítačů již umožňují bez problému jejich umístění i mimo pracovní plochu. Mělo by však zůstat pravidlem, že pod stolem zůstává dostatečný prostor pro nohy, aby bylo možné měnit jejich polohu, případně je třeba i natáhnout.

Notebook

Notebook byl vyvinut především jako přenosný počítač, tedy hlavně pro práci v provizorních podmínkách. Často se však původně náhradní prostředek stane zcela běžně užívaným namísto velkého počítače. Pokud trávíte u notebooku hodně času a pracujete na něm často na stejném místě (např. na koleji), je dobré si k němu pořídit též klávesnici. Tím si můžete lépe upravit vzdálenosti a výšky tak, jako když pracujete na velkém počítači, protože oddělíte pevně spojenou obrazovku od klávesnice.

Osvětlení pracoviště

Pokud často pracujete při denním světle, nemějte monitor umístěn přímo proti oknu. Nejlepší je taková poloha, kdy sedíte bokem k oknu.
Je-li někdy silné sluneční světlo, je dobré pro jeho utlumení mít v oknech stahovací žaluzie s regulovatelným sklonem listů. Pokud pracujete často s papírovými předlohami či dokumenty, dbejte na jejich dobré osvětlení - použijte např. stolní lampu na přisvícení.
Pokud pracujete při umělém osvětlení, mělo by být světlo rozptýlené, nepřímé, např. odražené od nasvíceného stropu.

Na fotografiích si prohlédněte některé vhodné a nevhodné pracovní polohy a některé zmíněné příklady zařízení počítačového pracoviště.

 
Tato webová stránka byla vytvořena s podporou grantu od Fondu rozvoje vysokých škol na rok 2007, 2008, 2010 a 2012.