Zdravotní TV
- Informace
- úvod
- návod k použití
- Krční páteř
- Hrudní páteř - protahování
- Hrudní páteř - posilování
- Bederní páteř - posilování
- Bederní páteř - protahování
- Bříšní svaly - Posilování
- Skoliotické držení těla
- Kyčle - Protahování
- Kyčle - Posilování
- Cvičení na ploché nohy
- Procvičení předloktí a rukou
- Protahování vstoje
- Dechová cvičení
- Sestava k procvičení páteře
- Posilování s therabandy
- Cvičení na židli
"Návod k použití" animovaných cvičení - Zdravotní tělesná výchova
Cvičení jsou vhodná pro muže i ženy všech věkových kategorií.
Všechny rady a veškeré cviky na těchto webových stránkách pečlivě vybrala a v praxi se studenty a
dospělými vyzkoušela autorka cviků,
V. Botlíková. Cviky jsou vhodné pro osoby s normální tělesnou konstitucí. Přesto pouze
Vy sám/sama můžete zodpovědně posoudit svůj současný zdravotní stav a rozhodnout, zda a do jaké
míry se chcete a můžete tímto návodem řídit. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, poraďte se nejprve
se svým ošetřujícím lékařem nebo terapeutem. Za případná poranění či poškození, ke kterým by při
provádění cviků popsaných na webových stránkách došlo, nenese autorka odpovědnost.
Jak používat uvedené soubory cvičení
- Na této webové stránce máte k dispozici 13 souborů cvičení. Cviky v nich jsou řazeny od nejjednodušších k těžším tak, aby se pomocí nich co nejlépe procvičila uvedená oblast těla. Vyzkoušejte je.
- Pokud potřebujete uvolnit, protáhnout či zpevnit část těla, na niž zde najdete cvičení, zkuste tento vybraný soubor zacvičit opakovaně, abyste při cvičení získali jistotu a lépe prozkoumali, jaký účinek mají cviky právě na Vás.
- Vedle cvičícího mladíka či dívky uvidíte u většiny cviků modrý balónek. Nafukování balónku Vám napovídá, že se v tu chvíli při cvičení nadechujete, vyfukování balónku znamená postupné vydechování.
- Správné načasování nádechu a výdechu je pro každý cvik velmi důležité, pomáhá k lepšímu účinku cviku. Dodržujte tedy prosím správnou synchronizaci dechu a pohybu.
- Pak si podle Vašeho momentálního zdravotního stavu vyberte jeden až několik cviků ze souboru, které Vám byly příjemné, příp. Vám právě teď pomohly ke zmírnění či odstranění nepříjemných příznaků (např. zvýšeného napětí v šíji, bolesti mezi lopatkami, pocitu sevření hrudníku, bolestí v kříži, zatuhlých kyčlí nebo kolen či brnění prstů ruky a jiné).
- Každý Vámi vybraný cvik ze souboru cviků zaměřeného na dýchání cvičte alespoň 10 - 12x. Po chvilce odpočinku (cca 30-60 s) můžete dechové cvičení ještě jednou zopakovat.
- Každý Vámi vybraný cvik ze souboru cviků zaměřeného na uvolňování a protahování zacvičte nejméně 3 - 5x. Podle vašeho momentálního stavu a potřeby můžete po chvilce odpočinku (cca 30-60 s) celé protahovací cvičení ještě jednou zopakovat.
- Každý Vámi vybraný cvik ze souboru cviků zaměřeného na posilování cvičte v tzv. sérii - tedy stejný cvik opakujte bez přestávky mezi jednotlivými provedeními cviku. Počet opakování v sérii se řídí velikostí svalové skupiny. Menší svalové skupiny jako např. svaly přední strany krku, paží, rukou, holení, lýtek a chodidel procvičte nejméně 8 - 10x, u velkých svalových skupin (břicho, záda, hýždě, nohy) je doporučený počet opakování v jedné sérii zpravidla 12x.
- Po ukončení jedné série si chvilku odpočiňte (cca 30-60 s), poté ještě celou sérii cviku alespoň jednou zopakujte (doporučený počet opakování celých sérií je zpravidla 3x). Při stanovení počtu opakování berte v úvahu též váš momentální zdravotní stav, řiďte se i svými pocity.
- Chcete-li, aby měla Vámi vybraná cvičení větší a déledobější účinek, opakujte je několikrát denně po dobu alespoň čtyř týdnů.
Těšíme se na Vaše zkušenosti se cviky.